vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ?

Aktuálne témy
Moje fórum: Dnes je 19. apríl 2024, 11:20

Autor
Správa

6 prispevkov
#1. vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (10. august 2013, 15:35)

som šofer už 30 rokov , čo znamená že nemam žiadne podskupiny ....

kedy potrebujem mať BE a ako sa to dá získať ?

dakujem

5 0
Nahlásiť
stefan90878 22 prispevkov Senica #2. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (10. august 2013, 19:56)

Vodičský preukaz skupiny "BE" potrebuješ vtedy ak vedieš motorové vozidlo skupiny "B" ,to je osobný automobil a máš pripojený príves o celkovej hmotnosti viac ako 750kg. Nesmieš však prekročiť celkovú hmotnosť súpravy. A to 3500kg. To by si musel mať vodičské oprávnenie skupiny "DE". Toto všetko sa získava v autoškole.

0 11
Nahlásiť

6 prispevkov
#3. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (11. august 2013, 07:04)

ako ? odýdem do auto škole a poviem že chcem podkategoriu BE ?

0 0
Nahlásiť
stefan90878 22 prispevkov Senica #4. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (11. august 2013, 10:06)

sir Oliver

To nieje podkategória "BE" , ale iba "E". Čo znamená , že si oprávnený viesť motorové vozidlo s prívesom , alebo návesom o celkovej hmotnosti nad 750 kg. Skupina "BE" je spojenie oprávnenia na vedenie os. auta /B/ a prívesu nad 750kg /E/.
Samozrejme ,že ak chceš skupinu "E", musíš ísť do autoškoly na výcvik. Niekedy tam bola aj podmienka 2 roky praxe vodiča. Ale neviem či toto ešte platí.

2 5
Nahlásiť

725 prispevkov
#5. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (14. august 2013, 22:30)

Do skupiny motorových vozidiel B patria:
- motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny A a T a podskupiny A1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a ktoré nemajú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg,
- jazdné súpravy zložené z ťažného vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.

to znamená, že ak celková hmotnosť vozíka nepresahuje prevádzkovú hmotnosť auta, tak smieš ťahať aj vozík s celkovou hmotnosťou väčšou ako je 750 kg, no musíš zároveň splniť podmienku, aby auto s vozíkom nebolo ťažšie ako 3500 kg.

To znamená, že ak auto má prevádzkovú hmotnosť 1330 kg, tak smieš za ním ťahať vozík s maximálnou hmotnosťou 1300 kg.

8 8
Nahlásiť

mesias4
178 prispevkov Piešťany
#6. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (16. august 2013, 15:15)

pre sir Oliver

chod si dat vymenit vodicak, a podskupiny Ti zapisu automaticky...Otec mal tento isty problem, siel na policiu, dal si vymenit vodicak a zrazu mal vsetky skupiny a podskupiny na ktore mal opravnenie...

stefan, nepotrebuje "DE", ale "CE"...ale to bol zrejme len preklep...

4 2
Nahlásiť

6 prispevkov
#7. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (17. august 2013, 14:32)

nemôžem si vymeniť vodičák , lebo si skrátim jeho platnosť o celých 9 rokov ....

0 2
Nahlásiť

64 prispevkov
#8. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (18. august 2013, 22:45)

Štefan, ak by malo auto s prívesom viac ako 3,5t., potreboval by CE, nie DE... D sú autobusy. Inak správne Fajn

1 3
Nahlásiť
stefan90878 22 prispevkov Senica #9. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (19. august 2013, 15:01)

Áno. Má to byť "C". Bol to preklep.

0 0
Nahlásiť

2 prispevkov
#10. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (19. august 2013, 15:52)

Mozno ze sa mylim, mozno nie, ale ak tazne vozidlo je do 3.5t (skupina B) , tak ak za nho zapojim brzdenu dvojnapravu s dajme tomu celkovej hmotnosti 2 t a samozrejme ak dane tazne vozidlo podla tech. preukazu to povoluje tak mi staci BE, bez ohladu na hmotnost jazdne supravy, ktora sa nesmie prekrocit (podla technicaku tazneho vozidla). Druha vec je, ze ak tazne vozidlo z kategorie N1 alebo NG1 pri prekroceni hmotnosti jazdnej supravy nad 3.5 t vztahuju sa na to podmienky nejakeho europskeho dohovoru o preprave tovarov, malo by byt vozidlo vybavene tachografom a dodrzovat prestavky, ako aj povolenie jazd cez vikendy a sviatky. Ale u nas sa to zatial nejako moc nesleduje ale viem, ze sviatky a vikendy pri takycho supravach radi pozeraju nemecky policajti....
Ozaj opravnenie B+E som si dorabal cca pred tri a pol rokom aby som za mojou L200 (najvacsia celkova pripustna hmostnost 2830 kg a najvacsia pripustna hmostnost jazdnej supravy 5530kg) mohol tahat moju 2t. dvojnapravu (na minibager).. a prakticka poznamka na zaver brzdeny prives s najazdovou brzdou na spiatocku nebrzdi!!!!:-))

11 1
Nahlásiť

6 prispevkov
#11. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (19. august 2013, 16:57)

a nemali mi to B E zapísať , ked som menil vodičák ? lebo ,v čase ked som si robil vodičák , podkategorie neexistovali .

0 0
Nahlásiť

2 prispevkov
#12. RE: vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ? (19. august 2013, 17:03)

ide o to, ci ste to "e" mali aj pred tym. Ak ste mali len B a povedzme A50 tak urcite nie.. Kategoria "brzdeny prives" teda kategoria E bola aj pred tym. Ak ste mali C,E alebo D,E a nezapisali vam aj B+E tak urobili oni chybu.


Koniec koncov, asi najlepsie bude, ked zajdete na dopravny inspektorat alebo do nejakej vacsej autoskoly (serioznejsej), kde by Vam mali presne povedat ci a co potrebujete. No a ak budete potrebovat absolvovat kurz, tak skolenie prvej pomoci a zopakovanie si pravidiel cestnej premavky nie je na skodu, aj ked to stoji urcite nemale peniaze.... Ale urcite to bude lacnejsie ako ked sa nieco neskor v premavke stane, lebo jazdu s "velkym privesom" mozu v pripade nehody ale aj pri beznej kontrole bez patricneho opravnenia pozudzovat tak, ako keby ste s B-ckom soferovali karosu plnu deti....

3 0
Nahlásiť
Prejsť na fórum:
Nachádzate sa tu:Autobazar.SK / Fórum / Polícia a dopravné predpisy / vodičák - skupina BE - kedy ju potrebujem mať a ako sa dá získať ?