Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011

Aktuálne témy
Moje fórum: Dnes je 28. marec 2024, 22:48

Autor
Správa

robec_ic
1666 prispevkov Žilina-Bytčica
#1. Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011 (21. september 2011, 08:15)

Čo sa nás týka po zmenách v cestnom zákone platných od 1. novembra 2011.

S týmto zákonom to bolo zaujímavé. Najskôr začiatkom leta ho parlament schválil, ale prezident im to vrátil naspäť. Parlament však opätovne prelomil prezidentovo veto a tak od 1.11.2011 máme v platnosti nové zmeny v cestnom zákone.

Najzákladnejšie zmeny sú tieto:


1. ZADRZANIE VODIČSKÉHO PREUKAZU

Polícia zadrží vodičák ak ste počas piatich rokov spôsobili tri dopravné nehody alebo ste dva krát nafúkali alebo ste odmietli dychovú skúšku

Doživotne vezme polícia vodičák tomu, kto usmrtí človeka a bolo u neho zistené požitie návykovej látky alebo alkoholu. Tiež vodičák vezmú ak ste tri krát ohrozili účastníkov premávky.

Rok v base a 10 rokov odobratý vodičák hrozí tomu, ak vodič odmietne dychovú alebo krvnú skúšku.

Arogantných vodičov a hlavne rýchlu jazdu môžu policajti riešiť v správnom konaní.

Vodičák sa zadrží aj tomu kto nepredloží polícii doklady.

Ak sú výsledky testov pozitívne zaplatíte aj za toto vyšetrenie.


2. PRESKÚMANIE ZDRAVOTNEJ A ODBORNEJ SPOSOBILOSTI

Ak ste počas 12 mesiacov spôsobili tri priestupky za viac ako 60 Euro, idete späť do autoškoly.

Na vyšetrenie k psychiatrovi Vás polícia môže poslať ak ste podozrivý z alkohlolizmu alebo narkománie.

Ak ste mali zákaz šoférovať na viac ako dva roky, pôjdete na zdravotné a psyhologické vyšetrenie.


3. VODIČÁK V 17-TKE

Vodičský preukaz dostanete už v 17tich, ale minimálne tri mesiace a až do dovršenia 18tich musíte jazdiť so starším skúsenejím šoférom. 3 mesiace sú nekompromisne. Čiže ak si chcete robiť vodičák tesne pred 18tkou, neodporúčame Vám to. Počkajte si radšej hneď po 18tke inak budete musieť nekompromisne jazdiť tri mesiace so skúsenejším šoférom v doprovode.

Pre spolujazdca platí, že musí mať vodičák minimálne 10 rokov a musí sa riadiť rovnakými pravidlami ako keby sedel za volantom on. Čiže žiaden alkohol a vodičák pri sebe. Tento spolujazdec bude zapísaný do vodičáku 17-ročného vodiča, ktorý môže jazdiť iba s ním.


4. ZASTAVENIE A STÁTIE

Novela ruší zákaz obmedzovania chodcov a cyklistov pri zastavení a státí vpravo v smere jazdy a čo najbližšie k pravému okraju vozovky.

Zákon zavádza zákaz zastavenia a státia na chodníku v zónach s regulovaným parkovaním, dokonca aj vtedy, ak na chodníku zostane voľný priestor 1,5 metra. Týka sa to predovšetkým historických centier miest.


5. CHODCI A CYKLISTI

Vodič nesmie zastaviť na priechodoch pre chodcov a cyklistov ak to nebude vyžadovať bezpečnosť premávky.

Nesmie sa predbiehať cez prechody ani v bezprostrednej blízkosti pred a za nimi.

Vodič nesmie ohroziť cyklistu pri odbočovaní vpravo ani vľavo

Vodič električky nemusí dať prednosť chodcom na priechode, avšak nesmie ich ohroziť.

Chodci pri prechádzaní cez priechod už musia dať pozor aj na vzdialenosť a rýchlosť prichádzajúcich vozidiel.


6. DIALNICA

Na diaľniciach a rýchlostných cestách je bezpečná vzdialenosť osobných vozidiel definovaná vzdialenosťou, ktorú vozidlo prejde za dve sekundy. Najlepší spôsob je vyhliadnuť si pri ceste predmet, napríklad dopravnú značku, a začať počítať sekundy od momentu, keď ho minie predchádzajúce auto, až kým sa na jeho úroveň dostane vaše vozidlo.




Zdroj:
http://www.automoto.sk/clanok/185993/schvalene-vodicak-od-sedemnastich-za-alkohol-vazenie


Alfa Romeo ... cuore sportivo ...
0 0
Nahlásiť
Danny020 44 prispevkov Čičmany #2. RE: Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011 (21. september 2011, 14:40)

som nazoru ze "Opity vodic = vesely vrah" otazne je, ci tvrdsie tresty budu fungovat ako prevencia


VW Golf IV. 1.6 SR
1 0
Nahlásiť

robec_ic
1666 prispevkov Žilina-Bytčica
#3. RE: Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011 (21. september 2011, 15:02)

uvidime, ale urcite sa na dedine zase najdu zapisy do guinesovej knihy rekordov v počte alkoholu v krvi počas šoférovania Blééé Alebo ako sa hovorí: Za jazdy nikdy nepijem, vždy si zastavím Súhlasim


Alfa Romeo ... cuore sportivo ...
2 1
Nahlásiť

2 prispevkov
#4. RE: Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011 (27. november 2011, 20:15)

citim sa ako perofix..ale to mam pocitat sekundy celou cestou na dialnici? dvaadvacat, triadvadcat ci co... a ked sa mi do toho mojho odstupu niekto rychlo supne a nieco sa stane ako dokazem ze som odstup dodrzala? slovo proti slovu?

0 0
Nahlásiť

robec_ic
1666 prispevkov Žilina-Bytčica
#5. RE: Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011 (27. november 2011, 22:14)

ano podla zakona by si mala pocitat. Ide tam skor o to, aby si ten odstup mala kebyze policajti kontroluju. Lebo si myslim ze zacnu za to davat pokuty a hlavne asi na uzasnom rozsirenom trojprudovom useku dialnice.


Alfa Romeo ... cuore sportivo ...
0 0
Nahlásiť
fincik16 1 prispevkov Námestovo #6. RE: Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011 (6. marec 2012, 18:29)

Zdravím.

Mám takú otázku. Zákon 313/2011 Z.z. o zmene zákona o cestnej premávke 8/2009 Z. z. je naozaj účinný od 1. novembra 2011? Dostal som sa na stránku http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-cestnej-premavke/. Tam je ale dosť jasne napísané, že Zmena: 313/2011 Z.z. účinná od 19. januára 2013. Teraz som z toho trošku mimo. Z toho, čo čítam po webe mi vychádza len to, že len niečo z 313-tky už platí. Ak sa mýlim, prosím opravte ma. Ale potom čo konkrétne len platí?

Ďakujem.

0 1
Nahlásiť

2 prispevkov
#7. RE: Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011 (13. júl 2012, 13:27)

co sa tyka tej vzdialenosti na dialnici v Britanii je to asi takto: sucha cesta 2 sekundy odstup,mokra cesta 4 sekundy odstup a zladovatela cesta 10 sekund odstup

0 0
Nahlásiť

2 prispevkov
#8. RE: Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011 (13. júl 2012, 13:34)

pokial sa vam na dialnici D1 BA-TT a opacne pokazi auto,radim celej osadke zastavit co najviac pri pravej krajnici,okamzite vystupit z auta,do zakonom stanovenej vzdialenosti polozit trojuholnik a opustit dialnicu za zvodidla,no nestat pred vozidlom ale za vozidlom, pripadne upozornovat mavanim hlavne vodicov kamionov.V ziadnom pripade sa nepokusajte vymienat aj ked len koleso.

0 0
Nahlásiť

robec_ic
1666 prispevkov Žilina-Bytčica
#9. RE: Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011 (13. júl 2012, 16:54)

asi zla skusenost ze?


Alfa Romeo ... cuore sportivo ...
0 0
Nahlásiť
Prejsť na fórum:
Nachádzate sa tu:Autobazar.SK / Fórum / Polícia a dopravné predpisy / Zmeny v cestnom zákone platné od 1.novembra 2011